Almanya’da Yaşamak

İkamet

Ev Arama

Evler, rahatlıkla „Wohnungsbörse“ olarak da adlandırılan çok sayıdaki gayrimenkul portalından aranabilir. Buradan bütün Almanya’da ev aramak için hizmet veren birçok “Wohnungsbörse”den bir tanesini seçme imkânı bulursunuz.

“Wohnungsbörse”lerde kira ücreti genellikle “Kaltmiete” olarak verilir. Kaltmiete sadece dairenin kullanımı için ödenecek tutarı içerir. Aslında gerçek tutar, kiracı tarafından ev sahibine ödenmesi gereken “Warmmiete”dir. Warmmiete, Kaltmiete’nin yanındaki diğer maliyetleri –Betriebskosten- ( Nebenkosten olarak da ifade edilen) de içerir. Warmmiete’nin içinde, örneğin su giderleri, çöp toplama giderleri ve bina bakımı gibi diğer giderler de birlikte bulunur. Ama dikkat: Elektrik giderleri çoğunlukla Betriebkosten içinde ödenmez. Bu nedenle, Warmmiete içinde hangi giderlerin bulunduğunu, her zaman önceden açıklığa kavuşturmak gerekir.

Kira Sözleşmesi

Kiracı ve ev sahibi için yazılı olarak korunan hakları ve yükümlülükleri kira sözleşmesi temsil eder. Bir kira sözleşmesinde, hem ev sahibinin ve kiracının isimleri, hem de kiralanan tüm bölümler ( örneğin; garaj, park yeri …. gibi) ve kiralanmış her şey belirtilmelidir. Bunun dışında kira bedeli ( net kira bedeli ve yan giderler) ve geçici kira sözleşmesinde kiralama süresi de belirtilmiş olmalıdır.

Kira Sözleşmesinin Feshedilmesi

Kira sözleşmesi, hem kiracı hem de ev sahibi tarafından feshedilebilir. İki taraf için de evin tahliye edilmesi gereken önceden belirlenmiş, yasal mehil süresi bağlayıcıdır. Süresi belirlenmemiş standart bir kira sözleşmesinde, kiracının fesih mehil süresi 3 aydır. Ev sahibi için, kira sözleşmesinin süresine bağlı olan mehil süresi geçerlidir. 5 yıla kadar yapılmış bir kira sözleşmesinin süresinde, kiracı için mehil süresi 3 ay, 5 yıllık kira sözleşmeleri için 6 ay ve 8 yıllık kira sözleşmeleri için 9 aydır.

Burada, örnek kira sözleşmesi fesih belgesini bulabilirsiniz: www.immobilienscout24.de

Nüfus İdaresi Kayıt Bürosu Başvurusu

Almanya’da ikamet edenler, nüfus idaresi kayıt bürosuna başvuru yapmak mecburiyetindedir. Kayıt yaptırmak bir yükümlülüktür. Birçok federal eyalette başvuru ücretsizdir, ancak bazen küçük miktarda bir ücret ödenir.

Başvuru için gerekli evraklar:

 • Geldiğiniz ülkeye bağlı olarak, nüfus cüzdanı ya da pasaport
 • Nüfus idaresi kayıt bürosu başvuru formu (Nüfus idaresi kayıt bürosunda ve ya vatandaşlık bürosundan temin edilebilir. Birçok şehirde online olarak çıktı almak mümkündür.)
 • Çocukların kimlikleri ya da beraber yaşanan çocukların doğum belgeleri.
 • gerekli olduğu takdirde, kira ya da satın alma sözleşmesi
 • Kiracı giriş onay belgesi (kira kontratında belirtilmemişse)
 • gerekli olduğu takdirde evlilik cüzdanı

Telefon, İnternet ve Cep Telefonu

Genellikle telefon ve internet bağlantıları aynı sağlayıcı tarafından yapılmaktadır. Aşağıda bununla ilgili birkaç link bulabilirsiniz:

Sağlayıcınızı iptal ettirmek isterseniz, aşağıdaki örnek metini kullanabilirsiniz: www.kostenlose-vordrucke.de

Dikkat Eğer eski numaranızı kullanmak isterseniz bunu yazacağınız metinde belirtmelisiniz. Yeni sağlayıcı bu bilgiyle, bunu aynı şekilde ayarlamalıdır.

Elektrik ve Gaz

Eğer yeni bir eve taşınırsanız, elektrik için yeniden başvurmanız gerekir. Bunun için belirtilen mehil süresine dikkat etmelisiniz. Elektrik sağlayıcısı aramazsa, otomatik olarak ana sağlayıcı tarafından tedarik edilir. Ancak, sağlayıcının belirleyeceği elektrik fiyatı üzerinden ödeme yapacağınızı dikkatte almalısınız. Elektrik sağlayıcısını değiştirme hakkı tabii ki vardır: sadece bahsi geçen tarifeyi tamamlamak zorundadırlar ve kalanı kurallara uygun olarak yeni elektrik sağlayıcısı onlar için yapar.

Dikkat Evi boşaltırken, elektrik başvurunuzu iptal ettirmeniz de gereklidir.

Elektrik Sağlayıcısı Değişikliği: www.toptarif.de

Eğer gaz bağlantısı olan bir eve taşınmak isterseniz, aynı zamanda gaz için de başvuru yapmanız gerekmektedir. Burada da sayısız gaz sağlayıcısından en iyisini seçebilirsiniz. Gaz sağlayıcıları, bugün, kendi internet sayfaları üzerinden, çok karışık da olmayan başvuru imkânı sunarlar. Gaz başvurunuzu iptal ederken, belirli bir günden itibaren, artık hizmetlerinin gerekli olmadığı konusunda gaz sağlayıcısını önceden bilgilendirmeye dikkat etmelisiniz.

Dikkat Evi boşaltırken, gaz başvurunuzu iptal ettirmeniz gereklidir.

Gaz ücreti değişikliği: www.toptarif.de

Yayın Ücreti

Yayın ücreti, 1.1.2013 tarihinden bu yana, yayın cihazı ( radyo, televizyon, bilgisayar) olup olmadığına bakılmaksızın ödenmek zorundadır. 2013’ten beri hane başına bu ücret aylık 17,98 €’dur. Daha fazla bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz: www.rundfunkbeitrag.de

Çöp Ayırma

Almanya, dünyada en çok geri dönüşüm oranına sahiptir. Almanların büyük çoğunluğu evlerinde, çöplerini özenli bir şekilde ayırırlar. Çöp ayırmada bölgesel farklılıklar vardır, belediyeler veya şehir yönetimleri bundan sorumludur. Çöp ayırmada kurallara uyulmaması durumunda uyarı ve para cezası uygulanır.

Kullanılmış kâğıtlar büyük mavi çöp variline: Bu varile kâğıtlar, kartonlar, gazeteler, kataloglar, kitaplar ve dergiler atılır.

Camlar cam konteynerine: Camlar önce renklerine göre ayrılır. Bunlar beyaz, yeşil ve kahverengi camlar olarak ayrılır. Kapakları ayrılmalıdır – kapaklar sarı varillere aittir. Depozitolu şişeler cam konteynerine ait değildir.

Ambalajlar sarı varillere ya da sarı çöp torbalarına: Plastik ambalajlar(plastik şişeler, folyolar ve plastikler…) bileşik materyaller (tetrapacklar, kahve paketleri, süt kutuları…), metaller (konserve tenekeleri, alüminyum folyo…) ve şişelerin ya da camların vidalı kapakları sarı varillere koyulur.

Zararlı maddelerin ayrılarak toplanması: Zararlı maddelerin, uygunsuz şekilde atılarak, çevreye zarar vermesini önlemek için, ayrılarak atılması gereklidir. Piller, aküler, enerji tasarruflu lambalar, ilaçlar, boyalar ve böcek ilaçları bu kategoriye aittir. Bu materyalleri aldığınız yere verebilir ya da geri dönüşüm merkezine verebilirsiniz.

Biyolojik atıklar biyolojik atık variline: (Federal eyalete bağlı olarak yeşil ya da kahverengi olabilir.) Biyolojik atık variline, sebze ve meyve artıkları, meyve kabukları, kahve artıkları, çay poşetleri, bahçe çöpleri ve kâğıt mutfak havluları atılır.

Diğer her şey, artık çöp variline: Federal eyalete bağlı olarak bunun için siyah ya da yeşil konteynerler mevcuttur. Burada diğer atık maddelerin hepsi toplanabilir, örneğin sakız artığı, küller, sigara izmaritleri, deri maddeler, hijyenik malzemeler, bebek bezleri… gibi

Çalışma

İş Arama

Aslen Avrupa Birliği’ne bağlı bir ülkenin vatandaşı Almanya’da çalışmak istediğinde, yönetmeliklerde çalışma izni gerekli değildir. Sadece yeni Avrupa Birliği üyesi, Romanya ve Bulgaristan için geçiş kuralları bulunması bir istisnadır.

Üçüncü ülkelerin vatandaşı olanların, çalışma için federal büronun onayının ve oturma izninin olması gerekmektedir.

Almanya’da iş aramak için linkler:

Adzuna, kendi kariyerinize uygun iş ilanları ve iş tekliflerinize ulaşmanızı sağlar.

İyi bir özgeçmiş yazmak için şablonlar:

Çalışma Sözleşmesi

Çalışma sözleşmesi, işverenin, söz konusu işin hükümlerine uyuması için ve çalışanın maaşlarının ödenmesini kabul ettiğini belirtmek için, işveren ve çalışan arasında imzalanır. Çalışma sözleşmesinde işverenin de çalışan gibi yükümlülükleri yer alır. Sözleşme gayrı resmi olsa bile, işveren gerekli çalışma koşullarının yazılı bağlayıcı koşulları üzerinde hakka sahiptir.

Hem işverenin hem de çalışanın çalışma sözleşmesini feshetme hakkı vardır. Fesih işlemi yazılı bir biçimde yapılmalıdır. Önceden belirlenmiş fesih mehil müddeti işveren için 28 gün ve çalışan için 15 gün ya da ay sonudur.

Ücretsiz fesih formu için link: www.kostenlose-vordrucke.de

Avrupa Pasaportu (Europass)

Avrupa Pasaportu Avrupa Birliği’nin, Avrupalılar için sağlanması gereken ücretsiz bir hizmetidir. Avrupa Pasaportu ile Avrupa genelinde niteliklerinizi, becerilerinizi ve yeterliliklerinizi ortaya koyabilirsiniz. Avrupa Pasaportu yüksek öğrenim ve eğitim için ya da iş arayışında size yardım sağlar. Size kullanmanız için, uygun bir Avrupa Pasaportu belgesi verilir: Avrupa Pasaportu özgeçmişi, Avrupa Pasaportu dil pasaportu, Avrupa Pasaportu sertifika notları, Avrupa Pasaportu mobilite ve Avrupa Pasaportu diploması

Avrupa Pasaportu için: www.europass-info.de

İş Çeşitleri

Tam zamanlı işlerin yanında bir dizi farklı iş çeşidi bulunmaktadır.

Yarı zamanlı çalışma: Yarı zamanlı bir istihdam arayışında olan işveren, tam zamanlı işverene göre genellikle daha kısa haftalık çalışma saatine sahiptir. Bu çalışma çeşidi, işveren ve çalışan arasındaki anlaşmaya göre sürdürülür. Esasen annelerin ve babaların ebeveynlik zamanlarında yarı zamanlı çalışma hakları vardır.

Kısa Süreli Çalışma: Kısa süreli çalışma, genellikle çalışma işleyişindeki bir aksaklık nedeniyle düzenli çalışma saatlerindeki geçici bir azalmadır. Bu çalışanların tamamı için ya da bir kısmı için geçerli olabilir. Belirli durumlarda, bu duruma maruz kalan çalışanlar işsizlik sigortasından tazminat almak için başvuruda bulunabilirler.

Marjinal İstihdam: Marjinal istihdam, mini job, mikro job ya da 400 avroluk iş olarak da bilinir. Bu tarz işler düşük maaşla çalışma tarzında işlerdir ve kısa süreli istihdam söz konusudur. 1 Ocak 2013’ten itibaren, marjinal istihdamın ücret sınırı 450 avro olarak yürürlüğe konmuştur.

Esnek Zamanlı Çalışma: Bu kavramla birlikte, konumu ve süresi günlük, haftalık ya da aylık olan normal çalışma zamanlarında farklılık olan iş çeşitleri anlaşılır.

Serbest Çalışma: Serbest çalışma yeni kuruluş olarak da adlandırılır. Bununla birlikte şirketin kişinin kendi kuruluşu olduğu belirtilir. Yeni kuruluşa federasyondan ya da eyaletten hibeler ve krediler sağlanır.

Yeni kuruluş Yardımı:

Aile ve Çocuklar

Eğitim ve Öğretim

Almanya’da eğitim öğretimden federal eyaletler sorumludur. Bu nedenle eğitim sistemi eyaletten eyalete değişiklik gösterir. Ama yine de eğitim sisteminin benzer temel bir iskeleti vardır. Almanya’da okul yükümlülüğü, anaokulundan ya da okul öncesi eğitim veren kurumlardan sonra, zorunlu ilköğretim ile başlar. (9 – 10 yıl süren tam zorunlu eğitim). Bundan sonra ya mesleğe bağlı olarak, meslek öğretmeye dayalı eğitim programlarına katılan, meslek okulu ya da ikinci seviye I. ya da II.’ye gidilebilir. Genellikle meslek okulu zorunluluğu 12. sınıfta sona erer. Bundan sonra ileri eğitimin bir parçası olan tersiyer ya da kuaterner (Örneğin; Halk Yüksek Okulları) eğitim gelir.

Alman Okul Sistemi Yapısı

İlk Dereceli Okullar: 1. sınıftan 4.sınıfa kadar çocuklar ilkokula giderler. Genellikle dersler öğleden önce olur ve federal eyaletlerin çoğunda not verilir.

İkinci Dereceli Okullar I: 5.sınıftan 10.sınıfa kadar öğrenciler farklı türdeki okullara giderler. Bunlar; Hauptschulen, Realschulen, Gymnasien ve Gesamtschulen’dır. Federal eyalete ve okul türüne bağlı olarak, öğrenciler ikinci dereceli okullar I’i 9 veya 10.sınıftan sonra bırakabilirler.

İkinci Dereceli Okullar II: İkinci Dereceli Okullar II 12. Ve 13.sınıftan sonra bir bitirme sınavıyla ya da meslek yüksek okulu olgunluk sınavı (12. sınıftan ya da 11. sınıftan sonra) ile bitirirler. Bu bağlamda, meslek okulları kapsamında meslek kolejleri, branş yüksek liseleri ve meslek yüksel liseleri sayılabilir.

İkinci Eğitim Yolu: Bu kapsamda, bitirme sınavlarının verilebileceği ya da Hauptschule bitirme telafi imkânı sağlayan, akşam okulları ve kolejler bulunur.

Burada okul türlerine genel olarak göz gezdirebilirsiniz: www.kmk.org

Çocuk Parası Hakkı

Temelde her anne babanın çocuk parası alma hakkı bulunur. Bu hem Alman vatandaşları için, hem de Almanya’da ikamet eden Avrupa Birliği vatandaşları için ve Almanya’da yerleşim izni ya da oturma izni bulunan, Avrupa Birliği vatandaşı olmayanlar için de geçerlidir. Çocuk parası, 18 yaşını tam olarak doldurana kadar ödenir, bazı durumlarda bu süre daha da uzun olabilir. Genellikle çocuk parası için yetkili aile fonuna müracaat edilir.

Daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz: www.arbeitsagentur.de

Yüksek Öğrenim ve İleri Eğitim

Yabancılar için Yüksek Öğrenim Gereklilikleri

Almanya’da yüksek öğrenim görmek isteyenlerin, HZB olarak bilinen yüksek öğrenim yeterlilik belgesine ihtiyaçları vardır. Burada bahsi geçen belge Abitur ile denkliği olan bir okul bitirme belgesidir. HZB ile doğrudan bir yüksek okula başvuruda bulunulabilir. Kabul şartları ve seçimler hem yüksek okullar hem de yüksek öğrenimde farklılıklar gösterir. Tüm sorulara ilişkin doğru iletişim, seçilen yüksek okulun akademik yabancı ofisi / uluslararası ofisiyle sağlanmalıdır. Bazı yüksek okullar yabancı başvuru sahipleri için bir giriş sınavı ya da yüksek öğrenim yeterlilik sınavı isterler. İyi bir sınav sonucuyla, başvuruda bulunan kişi yüksek öğrenime kabul edilmek için şansını arttırmış olur:www.testas.de.

Eğer Almanya’da yüksek öğrenim için bitirme sınavında yeterli sonucu alamazsanız, bir değerlendirme sınavına katılabilirsiniz. Yüksek öğretim kolejlerinde bunun için hazırlık desteği alabilirsiniz: www.studienkollegs.de

Dil Yeterliliği

Almanya’da yüksek öğrenimde, öğretim dili genellikle Almanca’dır. Bunun için Almanca dil yeterliliğinin B2/C1 olması gerektiği düşünülür. Yüksek öğrenime kabul edilmek için iki tane önemli dil sınavı vardır: Yabancı Dil olarak Almanca Sınavı (TestDaF) ve yabancı adaylar için Yüksek Öğrenime Giriş Yabancı Dil Sınavı (DSH).

Dikkat Dil sınavına girilmesine gerek bırakmayan, bazı istisnai durumlar da vardır.( Örneğin; Yurtdışındaki bir Alman okulundan Abitur ya da Goethe C2 sertifikası) Seçtiğiniz yüksek öğrenim kurumuna gerekli bilgi için danışınız.

TestDaF deneme sınavıyla başarı şansınızı tahmin edebilirsiniz.

Dil ispatı portalında, seçtiğiniz yüksek okulun dil gereksinimlerini inceleyebilirsiniz.

Almanya’da Yüksek Öğrenim Giderleri

Almanya’da yüksek öğrenim giderleri Avrupa ortalamasındadır. Yüksek okul öğrencilerinin aylık yaklaşık ortalama 800 Avroya ihtiyaçları olur.

Almanya’da yüksek öğrenim görmek için aşağıdaki giderleri de hesaba katmalısınız:

 • Yüksek Öğrenim Giderleri
 • Öğrenim Ücretleri
 • Diğer Öğrenim Ücretleri
 • Sağlık Sigortası Giderleri
 • Genel Harcamalar

Yüksek Öğrenim Bedeli: Federal Cumhuriyet’te yaşayan her Alman, yüksek öğrenim bedeline kendisi karar verir. Yüksek öğrenim bedelinin güncel durumunu buradanbulabilirsiniz. Yüksek okullardaki yüksek öğrenim bedeli için yaklaşık olarak dönem başına 500 Euro ödenmesi gerekir. ERASMUS öğrencileri, genellikle hiç yüksek öğrenim bedeli ödemezler. Buna karşılık, özel yüksek okullardaki uluslar arası yüksek öğrenimdeki gibi master öğrenimi, neredeyse her yerde ücretlidir.

Dönem Ücreti: Genellikle tüm Almanya’daki yüksek okullarda, dönem ücreti tahsil edilir. Bununla birlikte, örneğin; idari maliyetler, öğrenci yurtları ya da yemekhane ücretleri finanse edilir. Bunun dışında birçok yüksek okulda, bununla kamuya açık araçlarda kullanmak üzere dönemlik biletler de finanse edilir. Dönem ücretleri her yüksek okula göre, dönemlik 25 ile 150 Avro arasında tutar.

Diğer Yüksek Öğrenim Bedelleri: Üniversite öğrencileri, yüksek öğrenimleri sırasında daha başka ücretler de ödemek zorunda kalırlar. Bunlar; satın alınan kitaplar, eğitim gezileri ve bilgisayar donanımları olarak sıralanabilir.

Sağlık Sigortası Giderleri: Almanya’da yüksek öğrenim görenlerin sağlık sigortası yapmaları gerekir. 30 yaşına kadar ve 14 dönemlik olarak resmi sağlık sigorta şirketleri, daha düşük bir tarifeden ücret almakla yükümlüdürler. Bu sigorta ücreti, aylık yaklaşık olarak, 80 Avro olarak belirlenmiştir.

Dikkat Sağlık sigortanızın, Almanya’da geçerli olup olmadığını araştırınız. Böyle bir durumda Almanya’da resmi sigorta yaptırmaktan muaf olduğunuzu teyit ettirmelisiniz. Avrupa Birliği vatandaşlarının, Avrupa sağlık sigortası kartı (EHIC) aynı zamanda Almanya’da da sigorta kapsamında geçerlidir.

Genel Sorunlar: Genel sorunlar arasında, yiyecek, kıyafet ve yüksek öğretimin ortalama üçte biri anlamına gelen konaklama giderleri gibi yan giderler sayılır. Üniversite öğrencileri için, genellikle en uygun olarak öğrenci yurtları ya da WG (Wohnungsgemeinschaft – paylaşılan ev) gibi çeşitli konaklama imkânları bulunur.

Öğrenci yurtlarında, tek kişilik oda 120 ile 200 Avro arasında, küçük bir apartman dairesi 250 ile 370 AVRO arasında tutar. Üniversite öğrencileri için konaklama durumu ile ilgili daha fazla bilgi için, yüksek okulunuzun internet sitesinde bulunan öğrenci işleri bölümünde bulabilirsiniz: www.studentenwerke.de

Alman üniversite öğrencileri en çok WG’de yaşamak isterler. Evi paylaşanlardan her birinin kendine ait odası vardır, banyo ve mutfak ortak olarak kullanılır. WG için ödenmesi gereken miktar 150 ile 300 Avro arasında bulunur. WG’yi internetten bulabilirsiniz:

Kendi dairesinde yaşamak isteyenler, yüksek öğrenim başlamadan önce bir ev aramalıdır. Fiyatlar, yüksek, standart ve evin bulunduğu duruma göre, Kaltmiete olarak, 250 Avro’nun altında bulmak çok nadir olarak bulunabilir. Kendi dairesinde yaşamak isteyenlerin, elektrik, güç, gaz, telefon ve internet için başvuruda bulunulması gerektiğinin göz ardı edilmemesi gerekir. Kiracı, gerekli olduğu takdirde, gelir ve teminatların ibraz edilmesi gerekli olabilir. Uygun daire en kolay şekilde internetten bulunabilir:

Eğer zaten Almanya’da bulunuyorsanız, ama hala daha konaklama imkânı bulamamışsanız, geçici bir çözüm olarak bir pansiyonda, bir gençlik yurdunda ya da öğrenci işlerinin bir öğrenci otelinde geçici bir oda kiralayabilirsiniz.

Öğrenci işlerinin öğrenci oteli: www.studentenwerke.de

Pansiyon linkleri:

Uluslar arası üniversite öğrencileri için hizmet paketi: Başvuruda bulunan yabancı üniversite öğrencileri için bazı öğrenci işleri, hizmet paketi sunarlar. Bu paket; bir oda, sağlık sigortası, beslenme, dönem ücreti ve kültürel organizasyonları kapsar. Bazı öğrenci işleri, ek olarak bisiklet, bilgisayar, mutfak araç – gereçleri ya da dil kursu da temin ederler. Bu hizmet bir ya da iki dönemlik olabilir. Bunun için okulunuzun öğrenci işlerinden bilgi alınız.

Dikkat Almanya’da bir üniversite öğrencisi olarak, örneğin müzeler, sinemalar ve yüzme havuzları gibi bir dizi avantajlara sahip olunur. Ayrıca, telefon tarifeleri, tren biletleri ya da gazete aboneliklerinde de indirimler uygulanır. Bununla ilgili bilgi alınız.

Yüksek Öğrenim Finansman İmkânları

Alman Akademik Değişim Hizmetleri (DAAD)’ın internet sitesinde yüksek öğreniminiz için burs finansman imkânlarıyla ilgili bilgi bulabilirsiniz.

Almanya’da yüksek öğrenimle ilgili birçok bilgiyi Almanya’da yüksek öğrenim internet sayfasında bulabilirsiniz.

İleri Eğitim İmkânları

Alman eğitim politikasında yaşam boyu öğrenmenin çok önemli bir yeri vardır. Mesleki ileri eğitim, hızlı gelişen ekonomik ve teknik değişimlerle ve diğer çeşitli toplumsal değişikliklerle başa çıkılmasına yardımcı olur.

İnternette ileri eğitimi imkânlarıyla ilgili bilgiyi internetten kolaylıkla bulunabilir.

Alman Üniversiteleri

Almanya’daki Yüksek Öğrenim Kampüslerine Genel Bakış: http://studieren.de

Aachen
RWTH (Rheinisch- Westfälische Technische Hochschule)
Augsburg
Universität
Bamberg
Otto-Friedrich-Universität
Bayreuth
Universität
Berlin
Freie Universität (FUB)
Humboldt-Universität (HUB)
Technische Universität (TUB)
Bielefeld
Universität
Bochum
Ruhr-Universität
Bonn
Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität
Bonn – Alfter
Alanus Hochschule für Kunst und Gesellschaft
Braunschweig
Technische Universität
Bremen
Universität
Hochschule Bremen
Bremerhafen
Hochschule Bremerhaven
Chemnitz
Technische Universität Chemnitz
Clausthal
Technische Universität
Cottbus
Brandenburgische Technische Universität
Darmstadt
Technische Universität Dramstadt
Dortmund
Universität
Dresden
Hochschule für Technik und Wirtschaft
Technische Universität
Düsseldorf
Heinrich-Heine-Universität
Duisburg
Gerhard-Mercator-Universität – Gesamthochschule
Eichstätt
Kath. Universität Eichstätt
Erfurt
Universität Erfurt
Pädagogische Hochschule Erfurt
Erlangen-Nürnberg
Universität
Essen
Universität Gesamthochschule
Folkwang-Hochschule Essen
Esslingen
Hochschule für Sozialwesen Esslingen
Flensburg
Bildungswissenschaftliche Hochschule Flensburg
Frankfurt am Main
Johann Wolfgang Goethe Universität
Hochschule für Bankwirtschaft
Philosophisch-Theologische Hochschule Sankt Georgen Frankfurt (a.M.)
Frankfurt (Oder)
Europa-Universität Viadrina Frankfurt (Oder)
Freiberg (Sachsen)
Technische Universität Bergakademie
Freiburg im Breisgau
Universität
Gießen
Universität
Göttingen
Georg-August-Universität
Greifswald
Ernst-Moritz-Arndt-Universität
Hagen
FernUniversität
Halle
Martin-Luther-Universität Halle-Wittenberg
Hamburg
Technische Universität Hamburg-Harburg (TUHH)
Universität
Universität der Bundeswehr
Hannover
Universität
Medizinische Hochschule
Tierärztliche Hochschule
Heidelberg
Universität
Hildesheim
Universität
Hohenheim
Universität
Ilmenau
Technische Universität
Jena
Universität
Kaiserslautern
Universität
Karlsruhe
Universität
Staatliche Hochschule für Gestaltung Karlsruhe
Kassel
Universität
Kiel
Universität
Koblenz
Universität
Wissenschaftliche Hochschule für Unternehmensführung
Konstanz
Universität
Köln
Universität
Leipzig
Universität
Leipzig Hochschule für Grafik und Buchkunst
Hochschule für Technik, Wirtschaft und Kultur
Lübeck
Medizinische Universität
Ludwigsburg
Pädagogische Hochschule
Lüneburg
Universität
Magdeburg
Otto-von-Guericke-Universität
Mainz
Johannes Gutenberg-Universität
Mannheim
Universität
Marburg
Philipps-Universität
München
Ludwig-Maximilians-Universität
Technische Universität
Universität der Bundeswehr
Hochschule für Philosophie München
Münster
Westfälische Wilhelms-Universität
Nürnberg-Erlangen
Universität
Oestrich-Winkel
European Business School Schloß Reichartshausen (ebs)
Oldenburg
Carl von Ossietzky Universität
Osnabrück
Universität
Paderborn
Universität-Gesamthochschule
Passau
Universität
Potsdam
Universität
Regensburg
Universität
Rostock
Universität
Saarbrücken
Hochschule für Technik und Wirtschaft des Saarlandes
Universität des Saarlandes
Siegen
Universität Siegen
Speyer
Hochschule für Verwaltungswissenschaften
Stuttgart
Universität Stuttgart
Stuttgart-Hohenheim
Universität Hohenheim
Trier
Universität
Tübingen
Eberhard-Karls-Universität
Ulm
Universität
Vechta
Universität Vechta
Weimar
Bauhaus – Universität Weimar
Weingarten
Pädagogische Hochschule
Witten-Herdecke
Privat-Universität Witten-Herdecke
Wuppertal
Bergische Universität
Würzburg
Bayerische Julius-Maximilians-Universität

Para ve Vergi

Gelir Vergisi

Gelir vergisi beyanı, tüm özel kişilerin yapmak zorunda olduğu bir vergi yükümlülüğüdür. Bu vergi hesaplaması için yapılır. Bir önceki yılki vergi tutarının, vergi beyanına göre hesaplanarak ödenmesi halinde, vergi iadesi alır. Birçok durumda, vergi beyannamesi, bir sonraki yılın 31 Mayıs’ında verilir.

Vergi beyannamesi, online olarak doldurulup verilebilir. Örneğin, burada. www.elster.de

Banka Hesabı Açmak

Genellikle, kimliğini göstererek reşit olduğunu ispatlayabilen herkes bir banka hesabı açtırabilir. Ama bankalarda sık sık mevcut çalışma belgesi gibi ek evraklar istenir. Reşit olmayan gençler için banka hesabı ancak velilerinin onayıyla açılabilir. Normal bir banka hesabı açılmasının reddedilmesi durumunda, kredisiz bir banka hesabı açılabilir. Bununla ilgili bilgi, kredi kuruluşlarında, halk bankalarında ya da tüketici merkezlerinde bulunur.

Banka hesabı açılırken, müşteri, banka şubesi ile doğrudan banka arasında seçim yapar. Doğrudan banka, genellikle uygun koşullara sahiptir, ancak cari hesap işlemleri genellikle online olarak yürütülür. Buna karşılık banka şubelerinde müşterinin kişisel bir danışmanı ve ekstra ücretler bulunur.

Schufa (Schutzgemeinschaft für allgemeine Kreditsicherung – Genel Krediler için Toplum Koruması)

Schufa Almanya’daki en ünlü kredi koruma enstitüsü ( ya da Kredi Bilgisi)’dir. Bir yandan kredi zararları için sözleşme ortağını korurken, diğer yandan da aşırı borçlanmaması için tüketicileri korur. Schufa’da Almanya’daki insanların % 75’inin bilgileri mevcuttur.

Almanya’da kredi alan herkesin, bunun için hem bir banka kredisi veri tabanına, hem de bir kredi bürosunun veri tabanına kaydı yapılır. Bilgilerinizden ( ki bunlar isim, adres, daha önceki adresler, meslek, işveren, gelir, cezalar ve diğer parametreleri içerir.) kredi almaya uygunluğunuzla ilgili Schufa bir puan değeri elde eder. Hangi bilgilerin veri tabanında toplandığını bilmek isteyenler, doğrudan Schufa’dan bilgi isteyebilirler.

Sağlık Sigortası

Almanya’da kamu ya da özel olarak bir sağlık sigortası seçilebilir. Her iki sigorta türünün de kendine özgü avantajları vardır: Özel sigortalarda genellikle yüksek ücretli hizmetler de mevcuttur, (örneğin; reçetesiz satılan ilaçlar ya da alternatif tıp uzmanlarının yaptığı tedaviler), buna karşılık kamu sigortalarında ödenecek katkı aldığınız gelire bağlıdır. Kim az kazanırsa, az öder. Bu yaşlılık sigortalarında bir rol oynamaz. Diğer taraftan özel sağlık sigortalarında katkılar zamanla yükselir.

Dikkat Özel sağlık sigortasından kamu sağlık sigortasına geçiş yalnızca gelirinizin zorunlu sigorta limitinin altında olmasıyla mümkündür. Bu nedenle, özel sağlık sigortasın seçmeye karar vermek genellikle hayati bir karardır.

Sığınmacılar için bilgiler

Temel bilgiler

Danışma / İlk başvurulacak yereler

Çalışma

  • Mültecilerin iş piyasasına erişim olanaklarına ilişkin “sık sorulan sorular”

www.bamf.de/DE/Infothek/FragenAntworten/ZugangArbeitFluechtlinge/zugang-arbeit-fluechtlinge-node.html

Barınma

Eğitim

Diğer

Bu yazının kalıcı bağlantısı https://www.pratikalmanca.com/almanyada-yasamak/

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.